شیر سماوری

شیر سماوری


شیرهای سماوری جزء شیرهای قطع و وصل محسوب می شوند. چرخش این نوع شیرها بصورت ربع گرد می باشد یا به عبارت دیگر دارای چرخش نود درجه هستند. شیرهای سماوری اغلب در انتقال سیالات به کار می روند و به ندرت برای جابه جایی مواد جامد از آن ها استفاده می شوند. اغلب شیرهای سماوری از موادی مانند آموروف یا بخار سیلیس پوشانده شده است که این عامل سبب می شود که این نوع شیرها آب بندی خوبی داشته باشند و دچار نشت نشوند و همچنین باعث کم شدن اصطکاک در این شیرها می شود. در ابتدا شیرهای سماوری برای جایگزین شدن شیرهای دروازه ای طراحی شدند زیرا که شیرهای سماوری با قابلیت عملکرد ربع گرد می توانند به راحتی دربرابر جریان در مقایسه با شیر دروازه ای باز و بسته شوند. شرکت تامین ولو شما را به مطالعه ی ادامه ی این مطلب دعوت می نماید.

فهرست مطالب

اجزاء مختلف شیرهای سماوری

بدنه ی شیر سماوری
دیگر اجزای شیر سماوری درون بدنه ی آن قرار می گیرند و بدنه ی شیر سماوری از طریق یک اتصال به خط لوله وصل می شود.

میله ی شیر سماوری
میله ی شیر سماوری در واقع رابط بین دیسک و عملگر است، به عبارت دیگر عملگر از طریق میله به دیسک نیرو وارد می کند و سبب باز یا بسته شدن شیر می شود.

دیسک شیر سماوری
دیسک شیر سماوری به شکل مخروط است و به عنوان دیسک مخروطی شناخته می شود.

پورت های شیر سماوری
یکی از ویژگی های مهم شیر سماوری، سازگاری آسان آن با ساخت چند پورت است. به طور کلی شیرهای سماوری مولتی پورت (Multiport) به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع شیرها مزایای مختلفی از جمله: نصب آسان، حذف اتصالات اضافی و کم شدن هزینه لوله کشی را دارند.

taminvalve articles شیر سماوری

انواع شیرهای سماوری بر اساس نوع پورت

شیرهای سماوری بر اساس نوع پورت به انواع دهانه گرد، دهانه دمستطیلی، دهانه استاندارد و مولتی پورت دسته بندی می شوند.

 • دهانه گرد: دارای پورت های گرد هستند. از این نوع شیرها اغلب زمانی استفاده می شود که محدودیتی روی جریان سیال عبوری نداشته باشیم.
 • دهانه مستطیلی: دارای پورت های مستطیلی هستند. رایج ترین نوع شیرهای سماوری از نظر نوع پورت هستند. این نوع شیرها دست کم 70 درصد سطح مقطع خط لوله را پوشش می دهند.
 • دهانه استاندارد: در این حالت، سطح مقطع عبورسیال از شیر کمتر از سطح مقطع  خط لوله است.
 • چند پورت: دارای سه یا چند پورت برای اتصال به خط لوله هستند.

انواع شیر سماوری براساس نوع طراحی

شیرهای سماوری بر اساس نوع طراحی به دو نوع روانکاری شده  (Lubricated) و بدون روانکاری (Non-lubricated) تقسیم می شوند.

شیر سماوری روانکاری شده (Lubricated)

در این نوع از شیرها از روانکارها و درزگیرها بین بدنه ی شیر سماوری و دیسک استفاده می شود، و این امر باعث بهبود عملکرد شیر سماوری در هنگام عبور سیال با فشار بالا از آن می شود، در واقع این کار محدوده ی فشار عملیاتی شیر سماوری را افزایش می دهد و همچنین سبب آب بندی بهتر می شود. همانطور که در شکل زیر می بینید، عملیات تزریق از طریق یک محفظه ی روان کننده در پایین و همچنین اتصالات تزریق درزگیر در بالا انجام می شود. برای جلوگیری از جریان معکوس درزگیر از یک چک ولو (check valve) در زیر اتصالات تزریق استفاده می شود. جنس درزگیرها باید به گونه ای باشد که دربرابر مواد شیمیایی مقاومت خوبی داشته باشد و همچنین باید به این نکته توجه داشت که این نوع شیرها به تزریق دوره ای درزگیر یا روانکار نیاز دارند.

شیر سماوری روانکاری نشده (Non-Lubricated)

در این نوع شیرها از یک نوع ماده ی الاستومری غیر فلزی استفاده می شود، این ماده را درون حفره شیر نصب می کنند. در هنگام بسته شدن شیر دیسک این ماده را روی بدنه ی شیر سماوری فشار می دهد و باعث کاهش اصطکاک بین دیسک و بدنه می شود. این نوع شیرهای سماوری به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند اما به دلیل استفاده از ماده ی غیر فلزی دراین نوع شیرها در فرآیندهایی که دمای سیال بالاست، نمی توان از آن ها استفاده کرد.

مزایا

 • طراحی ساده و استفاده از قطعات کم
 • قابلیت سرویس و نگهداری درون خطی (بدون خارج کردن شیر از خط لوله قابلیت سرویس دارند ).
 • در برابر جریان سیال مقامت کمی از خود نشان می دهد.
 • قابلیت آب بندی بالا
 • قابلیت طراحی چند پورت دارد، که این امر سبب کاهش هزینه در لوله کشی می شود و همچنین قابلیت تغییر جهت جریان سیال را دارد.

معایبtaminvalve articles شیر سماوری index

 • هزینه ی شیرهای سماوری در مقایسه با سایر بیش تر است.
 • هنگام چرخاندن این شیرها به صورت دستی به دلیل وجود اصطکاک به نسبت سایر شیرهای به نیروی بیش تری نیاز داریم.
 • برای چرخاندن شیرهای سماوری با اندازه ی بزرگ نیاز به محرک داریم.

کاربرد شیرهای سماوری

از شیرهای سماوری در بسیاری از صنایع مرتبط با سیال نظیر هوا، گاز، هیدروکربن و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. از این نوع شیرها در سیستم های لوله کشی گاز طبیعی و نفت، فرآیند تولید و بسته بندی مواد غذایی و نیز صنایع دارویی به وفور استفاده می شود. دریچه های شیرهای سماوری از موادی مانند پلی تترا فلوئورو اتیلن ساخته است که می توانند در برابر سیالات شیمایی خورنده مورد استفاده قرار گیرند. هر چند اغلب شیرهای سماوری در جاهایی که فشار و دما پایین است بکار می روند اما برخی از آن ها در خلاء و موارد فشار و دما بالا نیز استفاده می شود.

برای آگاهی از مجموعه مقالات و دیگر مطالب خواندنی و آموزشی شرکت تامین ولو، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!