لوله ونتوری چیست؟

لوله ونتوری چیست؟


امروزه لوله کشی ساختمان یکی از اساسی ترین بخش های یک خانه به شمار می آید. در بعضی از موارد از لوله کشی برای انتقال مایعات و گازها استفاده می شود. لوله ونتوری (Venturi Tube) یکی از تجهیزات مهم و پر کاربرد در لوله کشی است که وظیفه شاخص اندازه گیری دبی جریان (Flow Rate) را دارد. در مکانیک سیالات دو گونه دبی جریان وجود دارد که هر دو توسط لوله ونتوری قابل اندازه گیری هستند. گونه اول دبی جرمی جریان (Mass Flow Rate) و گونه دوم دبی حجمی جریان (Volumetric Flow Rate) است. شرکت تامین ولو شما را به مطالعه ی ادامه ی این مطلب دعوت می نماید.

فهرست مطالب

لوله ونتوری چیست؟taminvalve articles لوله ونتوری index

لوله ونتوری یکی از جریان سنج های اختلاف فشاری است که با اندازه گیری اختلاف فشاری که با جریان سیال متناسب است، جریان عبوری را اندازه گیری می کند. در واقع با استفاده از اثر ونتوری و اندازه گیری اختلاف فشار همراه با به کار بردن ترکیبی از معادله پیوستگی و معادله برنولی، دبی های جریان را اندازه گیری می کند.

نحوه کارکرد

لوله ونتوری بر اساس اصل برنولی و اثر ونتوری کار می‌کند. این بدان معناست که وقتی سرعت افزایش پیدا می‌کند، فشار کاهش می‌یابد. این پدیده شالوده اصلی کارکرد این ابزار اندازه گیری است.
در لوله ونتوری سطح مقطع استوانه گلویی از مقطع لوله ورودی اصلی کوچکتر است که این امر باعث افزایش سرعت جریان در مقطع گلویی می‌شود. افزایش سرعت جریان در گلویی، کاهش فشار این قسمت را نتیجه می دهد. در نتیجه اختلاف فشاری بین قسمت ورودی اصلی و گلویی ایجاد می‌شود.
این اختلاف فشار را می‌توان با استفاده از فشار سنج دیفرانسیل (یک مانومتر) بین قسمت ورودی اصلی و گلویی و با استفاده از دو گیج مختلف و جداگانه اندازه گیری کرد.
با اندازه گیری اختلاف فشار در دو قسمت گفته شده، می‌توان سرعت جریان را از طریق لوله ونتوری اندازه گیری و محاسبه کرد. در انتها با داشتن سرعت جریان می توان از معادلات دبی حجمی و جرمی جریان استفاده کرد و مقادیر آن ها را یافت.

taminvalve articles لوله ونتوری

کاربرد لوله های ونتوری

  • برای اندازه گیری میزان تخلیه جریان از طریق لوله‌ها به کار می رود.
  • به دلیل استفاده نکردن از جریان الکتریسیته و عدم وجود قطعه محرک در آن ها، از قابلیت ضد انفجار برخوردار بوده و جهت تخلیه و یا ورود هوای تازه به مخازن دارای گاز قابل اشتعال در پتروشیمی ها و پالایشگاه ها، استفاده می شوند.
  • از این لوله در کاربردهای پزشکی به منظور اندازه گیری میزان جریان در رگ ها استفاده می‌شود.
  • در تعدادی از صنایع همچون صنایع گاز، مایعات و روغن نیاز به جلوگیری از کاهش فشار وجود دارد، که به این منظور از لوله های ونتوری استفاده می شود.
  • لوله های ونتوری در انواع دمنده ها و مکنده های ونتوری کاربرد دارند. این نوع از فن ها بر اساس قانون اثر ونتوری ساخته می شوند و در آن ها قطعه و یا پروانه محرکی استفاده نشده است.
  • در خطوط لوله ای که نیاز به اندازه گیری دقیق مقدار ماده جابجا شده وجود دارد، کاربرد بسیاری دارد.
  • در خطوط لوله ‌های جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه ‌ها استفاده می‌شود چرا که اجازه عبور مواد جامد موجود در فاضلاب ها را از خود می دهد.
  • از آن جایی که دما، فشار و مواد شیمیایی بر دقت لوله ونتوری اثر نمی‌گذارد، در خطوط لوله نفت خام بسیار پر کاربرد است.
  • برای اندازه گیری جریان هوا در موتور اتومبیل و اطمینان از تغذیه مقدار صحیح سوخت در موتور احتراق خودرو استفاده می‌شود.

برای آگاهی از مجموعه مقالات و دیگر مطالب خواندنی و آموزشی شرکت تامین ولو، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!