taminvalve articles انواع انگل ولو index

انواع انگل ولو شیرهای پیستونی  هستند که عملکرد آن ها به صورت پنوماتیک است. این شیرها جهت تنظیم و کنترل جریان انواع سیالات شامل سیالات خورنده، گازها و بخار، مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزارهای فوق العاده و کاربردی قابلیت استفاده در دماهای بالا و همچنین محیط گرانروی بالا را نیز دارند. علاوه بر آن ابزاری کاملاً کاربردی جهت استفاده در فشارهای دیفرانسیل صفر به شمار می آیند. مهم ترین ویژگی هیجان انگیز انواع مختلف این دستگاه طراحی خاص و ساختار مقاوم آن ها است. به همین دلیل می توان از مدل های مختلف شیرهای زاویه ای یا پیستونی برای مدت های طولانی استفاده کرد.

فهرست مطالب

انواع انگل ولو کدامند؟

انواع انگل ولو را می توان به عنوان گزینه های مناسبی به جای شیرهای برقی و معمولی مورد استفاده قرار داد. زیرا شیرهای معمولی و برقی در مواجه با محیط های آلوده و چسبناک سریع خراب می شوند. اما انگل ها در چنین محیط هایی به خوبی عمل کرده و مدت ها بدون نیاز به تعمیر و یا تعویض می توان از آن ها بهره گرفت.
متریال، عملکرد و اتصال سه فاکتور مهم و اساسی هستند که بر اساس آن ها انواع انگل ولو را تقسیم بندی می کنند.

شیرهای زاویه ای از نظر متریال

انواع انگل ولو را بر اساس نوع کاربرد از متریال متعددی طراحی و تولید می کنند. برنزی، فولادی، استیل و پلاستیکی از جمله جنس های بدنه انواع انگل ولو هستند. شیرهایی که از جنس بدنه استیل ساخته می شوند را معمولاً برای کنترل و تنظیم سیالات خورنده و اسیدی مورد استفاده قرار می دهند. زیرا از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در اثر تماس با این مواد دچار آسیب نمی شوند. همچنین از انگل ولو های بدنه برنزی برای تنظیم فشار آب شور استفاده می کنند. از نوع پلاستیکی این دستگاه نیز برای کنترل فشار مایعات ضعیف و فشار پایین استفاده می کنند.

taminvalve articles انواع انگل ولو

انواع انگل ولو از نظر اتصال

انواع انگل ولو یا شیرهای زاویه ای را بر اساس نوع اتصال به دو مدل دنده ای و فلنجی دسته بندی کرده اند. نوع دنده ای جزء متداول ترین و پر استفاده ترین شیرهای زاویه ای است که به لوله ای متصل می شود. به همین دلیل کار با آن بسیار آسان بوده و به وسیله آن می توان در مدت کوتاهی راه ورود و خروج سیالات را مسدود کرد. در مدل فلنجی این دستگاه نیز از فلنج های متعدد جهت اتصال آن به لوله استفاده شده و با پیچ و مهره های مخصوصی بسته می شود.

شیرهای زاویه ای از نظر عملکرد

انواع انگل ولو از لحاظ عملکرد به فلکه دستی و پنوماتیک تقسیم می شود. مدل فلکه دستی از لحاظ ساختاری جزء زیر مجموعه انگل ولو های کروی به شمار می آید. این نوع معمولاً به وسیله اپراتور و یا چرخش فلکه استم عمل می کند. لازم به ذکر است که این مدل را از انواع متریال ها تولید و روانه بازار می کنند. پنوماتیک مدل دیگری از این دستگاه است که بسیار کاربردی بوده و طراحی آن بسیار خاص و منحصر به فرد می باشد. زیرا قادر است انرژی پنوماتیک را به انرژی مکانیکی تبدیل کند. سپس نیروی مکانیکی تولید شده سبب حرکت خطی در مسیر عمود به صندلی پلاک شده و مسیر سیال را باز یا مسدود می کند.

تفاوت های انواع انگل ولو

انواع انگل ولو از لحاظ کارایی و روش استفاده کاملاً شبیه به یکدیگر هستند. با این حال تفاوت های بارزی میان آن ها وجود دارند. به طور کلی انواع مدل های این دستگاه ازنظر ساختار، اجزاء، جنس، نوع محرک، فشار و دمای کاری و محل و موقعیتی که مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت هستند.

با توجه به کاربرد انواع انگل ولو در صنایع مختلف تولید کنندگان تجهیزات صنعتی مدل های این دستگاه را در اندازه ها و طرح های مختلف طراحی و تولید کرده اند. لازم به ذکر است که مدل های تولید شده توسط تولید کنندگان داخلی از لحاظ کیفیت و کارایی قابل رقابت با مدل های خارجی هستند. بنابراین می توان با قیمتی مناسب تر و مقرون به صرفه تر مدل های داخلی را خریداری کرده و در موارد مورد نیاز مورد استفاده قرار داد.

مشخصات و ویژگی های انواع شیرهای زاویه ای

انواع انگل ولو یا همان شیرهای زاویه دار پیستونی دارای مشخصه ها و ویژگی بارزی هستند که مهم ترین آن ها عبارت‌اند از:

  • امکان تعمیر و تعویض قطعات مختلف آن وجود دارد.
  •  جهت استفاده در تنظیم و کنترل انواع سیالات طراحی شده اند.
  •   آب بندی آن ها به دلیل شکل ظاهری که دارند به خوبی انجام می شود.
  •  پیستون های موجود در ساختار این دستگاه ها از قابلیت باز و بسته شدن با تعداد بالا برخوردار هستند
  •  از قابلیت ایجاد نیروی محرک به صورت دستی و عملگر برخوردار هستند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!