taminvalve articles گیج دما index

گیج دما قادر است با در نظر گرفتن شرایط محیطی و استاندارد های مختلف و با توجه به ویژگی های خاص دما را در موقعیت های مختلف اندازه گیری کند. کارایی این ابزار بر اساس دو المان اصلی است. اولی، المانی حساس به تغییرات دما است که نوسانات دمایی را در شرایط مختلف اندازه گیری می کند. دومین المان آن است که تغییرات ایجاد شده فیزیکی به وجود آمده را برای استفاده کنندگان قابل مشاهده می کند.

فهرست مطالب

گیج دما چیست ؟

به طور کلی این دستگاه یکی از پرمصرف ترین تجهیزات اندازه گیری و مانیتورینگ دما است که میزان دمای سیالات (مایعات و گازها) را در دقت بالایی نشان می‌دهد. کارایی گیج دما در بخش های مختلف صنعتی و در صنایع متعدد و در رنج های متفاوت است.

مشخصات و ویژگی های بارز فنی

جدای از بحث کارایی گیج دما، این دستگاه باید دارای یک صفحه نمایش جهت نمایش تغییرات دمایی در بازه  زمانی مختلف باشد. همچنین دستگاه مورد نظر باید مکانیسم و سیستمی منظم و دقیق باشد. به نحوی که کالیبره آن به روشی درست و اصولی انجام شده باشد. از دیگر ویژگی های فنی گیج دما وجود عقربه ای ظریف با حرکتی نرم و بدون صدا و پرش است. حرکت عقربه باید به گونه ای طراحی شده باشد که در زمان رفت و برگشت دچار هیچ گونه خطا و اشتباهی نشود. وجود یک بدنه با کیفیت و مقاوم در برابر عوامل محیطی مانند ضربه و زنگ زدگی از جمله مشخصات و ویژگی های فنی گیج دما است.

کاربرد گیج دما

کاربرد آن اغلب در صنعت های مهمی مانند پتروشیمی، مهندسی نفت، گاز و برق است. این دستگاه به دلیل استاندارد های ویژه ای که در تولید آن به کار گرفته می شود می تواند دماسنج را با کیفیتی بالا مورد استفاده قرار دهد. لازم به ذکر است که سنجش دما طی یک فرایند منطقی به وسیله آلیاژی مانند فولاد ضد زنگ می تواند انجام شود. با این حال در شرایط جوی و آب و هوایی نامناسب بهتر است از دستگاه مطمئن تری مانند گیج دما استفاده شود.

taminvalve articles گیج دما

انواع گیج دما

بی-متال

گیج های بی متال دارای محدودیت طول سنسور می‌باشند و در سایز صفحه نمایش و رنج های مختلف اندازه گیری موجود هستند. مکانیزم اندازه گیری به این صورت است که از 2 فلز با ثابت دمایی متفاومت استفاده شده است که افزایش دما باعث تغییر طول این فلزها خواهد شد و این تغییر طول با درجه بندی روی گیج متناظر خواهد شد.

گازی

گیج های دمای کپیلاری دار دارای المنت اندازه گیری هستند که با نوعی گاز خنثی مانند آرگون پر شده است و تغییرات دما، باعث تغییرات فشار گاز داخل المنت شده و این تغییرات فشار با تغییرات درجه حرارت روی صفحه مدرج گیج، متناظر می‌باشد.

اهمیت استفاده از متریال مناسب در ساخت گیج دما

کارایی گیج دما برای اندازه گیری دما و فرآیند های متعدد در شرایط مختلف است. به همین دلیل جنس بدنه و ساختار آن باید مطابق با شرایط محیطی محل نصب در نظر گرفته شود. محل اتصال دستگاه و بدنه آن با توجه به شرایط محیطی از متریال های متفاوتی ساخته می شود. به طور مثال اگر از گیج در محیط مرطوب استفاده شود که احتمال خورندگی بدنه آن وجود دارد بهتر است از بدنه استیل برای دستگاه استفاده شود. در غیر این صورت استفاده از جنس و متریال ضعیف تر هیچ مانعی ندارد. نکته: با توجه به کارایی گیج دما و شرایط شیمیایی کاربرد آن انتخاب مدل مناسب حائز اهمیت است. زیرا رعایت این اصل مهم سبب جلوگیری از وارد آمدن آسیب به دستگاه می شود. علاوه بر آن از صرف هزینه های اضافه جهت تعمیر و یا تعویض گیج جلوگیری می شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!