taminvalve articles سایت گلس index

سایت گلس دستگاهی بسیار کاربردی است که در برنامه ها و سیستم های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. sight glas را در اصطلاح شیشه رؤیت می نامند و برای مشاهده و تشخیص رنگ، حرکت و میزان شفافیت و پاکی سیال عبوری استفاده شود. به عبارتی ساده تر این دستگاه وسیله ای لازم و ضروری در هر چرخه تبرید است. به این معنی که با استفاده از آن می توان سیستم های برودتی را از لحاظ وجود رطوبت، خرابی و گرفتگی مورد بررسی قرار داد.

فهرست مطالب

سایت گلس چیست ؟

سایت گلس از جمله رایج ترین ابزار و تجهیزاتی است که در سیستم ها و برنامه های برودتی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این وسیله جهت تشخیص و مرتفع کردن مشکلات و موانعی است که در سیستم ها به وجود می آیند.

اجزاء سایت گلس

سایت گلس دارای ساختاری بسیار ساده می باشد و اجزاء ساده اما بسیار کاربردی دارد. این دستگاه از یک لنز شیشه‌ای که درون رینگ فلزی قرار دارد تشکیل شده است. بعضی از مدل های این دستگاه دارای بخشی به نام پروانه هستند که معمولاً در خط لوله های عمودی و افقی نصب می شوند. البته از گلاس های پروانه دار در شرایطی استفاده می شود که دبی سیال بالا باشد. زیرا تنها در این صورت است که پروانه به حرکت در خواهد آمد.

taminvalve articles سایت گلس

انواع سایت گلس

از نظر نمایشگر جریان

 • مدل  sight flow indicator را در اصطلاح نمایشگر رویت جریان می نامند که در دو نوع تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد. نوع اول مدل تمام دید یا ۳۶۰ درجه است و نوع دوم دید از درون نمایشگر جریان است که به دو شکل دو طرفه و یک طرف دید عمل می کنند
 •    مدل پنجره‌ای یا sight glass window: این مدل از سایت گلس را بیشتر بر روی تانک ها و مخازن بزرگ نصب می کنند.
 • سایت های گلاس از لحاظ کاربرد

از لحاظ کاربرد و استفاده

 • سایت گلس در بدنه کمپرسور:
  از این مدل اغلب برای کنترل وضعیت مخازن ذخیره سازی کارتل یا روغن استفاده می شود. نصب آن به شکلی انجام می گیرد که دریچه دید روغن برای اپراتور قابل روئیت باشد. به این ترتیب می توان روغن موجود در مخازن و یا خطوط لوله را از نظر میزان آلودگی و یا اسیدی بودن کنترل کرد.
 • سایت گلس در خط مایع برای مشاهده مایع مبرد:
   این نوع سایت گلس دارای شرایط خاصی برای نصب و به کارگیری است. به این شکل که باید آن را پس از کندانسور و بعد از شیر اکسپنشن ولو قرار داد. لازم به ذکر است که در صورت طویل بودن خط مایع از تعداد بیشتری از این دستگاه استفاده می کنند. تا در فواصل معین بتوانند سیال درون لوله ها را کنترل کنند.\

کاربردهای این قطعه

سایت گلس را با اهداف و کاربردهای متعددی طراحی و تولید می کنند که برخی از مهم ترین کاربردهای آن شامل موارد ذیل هستند.

 • کنترل سیستم برودتی از لحاظ وجود رطوبت.
 •  کنترل سیستم برودتی از لحاظ وجود مشکل و نقص در خط لوله های حاوی مایع.
 •  کنترل و مشاهده جریان حرکت مایع و کنترل آن از لحاظ وجود نظم در جریان سیال و برگشت روغن کمپرسور به کارتل.
 •  مشاهده مبرد یا هر ماده خارجی دیگر در زمان تمیز کردن لوله های حاوی جریان مبرد.
 • کنترل روغن موجود در کارتل و مشاهده رنگ آن.
 •  تعیین مسیر حرکت ذرات و تشخیص اندازه ترکیب این ذرات جامد با مبرد.
 •  دیدن سیال تبدیل شده به مایع در خطوط بخار سیستم برودتی و غیر فعال کردن سیستم در کم ترین زمان ممکن به وسیله اپراتور.‌
 •  استفاده جهت شستن و تمیز کردن خطوط و رفع رسوب موجود در لوله ها.

نکته: گاهی اوقات مایع کف آلودی در داخل Sight Glass جمع می شود که نشان دهنده میزان مبرد و رطوبت درون سیستم است.

کاربرد نشانگر وسط سایت گلاس

نشانگری که در بخش میانی سایت گلس تعبیه شده است وجود و یا عدم وجود رطوبت را نمایان می کند. اگر وکیوم ناقص انجام بگیرد قطعاً رطوبت وارد سیستم برودتی می شود که سبب تغییر رنگ نشانگر می شود. در صورتی که این نشانگر به رنگ زرد یا (wet) در بیاید اپراتور وجود رطوبت در سیستم را تائید می کند. اما در صورت سبز یا (dry) بودن نشانگر می توان از عدم وجود رطوبت اطمینان حاصل کرد. لازم به ذکر است که در طول خطوط مختلف می توان از نمایشگرهای متعدد استفاده کرد و رنگ آن ها را با هم مقایسه کرد.

سخن پایانی

هر چند سایت گلس یک ابزار ساده است اما کاربردهای آن متنوع و فواید استفاده از آن شگفت انگیز هستند. بنابراین از آن در موارد متعدد و بسیار حساسی استفاده می شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!