شیر یک طرفه چیست؟

شیر یک طرفه چیست؟


در عصر جدید شیرها در مصارف خانگی و هم صنعتی بسیار استفاده می‌شود. انواع مختلفی از شیر ها در بازار عرضه می‌شوند که جهت قطع و وصل سیال کاربرد دارند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تولید انواع قطعات و تجهیزات، می‌توانیم شیر متناسب با کارمان را انتخاب کنیم. یکی از این شیرهای کاربردی شیر یک طرفه است. این شیر گونه ای از شیر های صنعتی می‌باشد که سیال فقط قابلیت حرکت در یک جهت را دارد و صورت برگشت راه شیر مسدود می‌شود. این شیر ها در تجهیزات صنعتی مانند تجهیزات نیروگاهی و صنایع شیمیایی، پمپ ها و … کاربرد دارند. جهت خرید و دریافت لیست قیمت این قطعه پر کاربرد می‌ توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. شرکت تامین ولو ، قصد دارد در این مقاله شیر یک طرفه چیست را برای شما شرح دهد. شما را به مطالعه ی ادامه ی این مطلب دعوت می نماییم.

فهرست مطالب

شیر یک طرفه چیست؟

اساسی ترین قطعه که جزء اصلی لوله کشی پمپ ها به حساب می‌آید، شیر یک طرفه است. لوله ای که از کنتور آمده در شرایط عادی دارای یک فشار معمولی می‌باشد. هنگامی که شما پمپ را بر سر راه لوله خود نصب می کنید، فشار آب بعد از کنتور بیش از فشار آب قبل از کنتور است. زیرا پمپ های آب فشاری بیش از فشار شهر را براي شما به داخل لوله کشی پمپاژ می کنند. حال اگر پمپ خاموش شود و بین پمپ شما و کنتور شیر خودکاری (شير يك طرفه ای) وجود نداشته باشد، تمامی آب پمپاژ شده توسط پمپ شما بدون هیچ مانعی به داخل شبکه لوله کشی باز خواهد گشت.

برای آن که از این اتفاق جلوگیری شود، شیر یک طرفه باید هنگام نصب پمپ بین کنتور و پمپ شیر اتوماتیکی نصب می‌شود. تا در صورتی که پمپ بعد از پمپاژ آب خاموش شد، شیر خودکار مسدود می شود. که بدین دلیل باعث مانع از ورود مجدد آب به شبکه لوله کشی شود. شیر خودکار یا شیر یک طرفه از جمله قطعات مورد نیاز برای نصب انواع پمپ‌هاست. این قطعه چنان از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت اتصال در جای نادرست و استفاده از جنس نا مرغوب می تواند کارکرد منظم پمپ را تحت تاثیر قرار دهد.

شيرهای يک طرفه را می‌توان جزو شيرهای خودكار طبقه بندی نمود، چون اپراتور هيچ كنترلی روی آن ندارد.

taminvalve articles One way valve

کاربردهای شیر یک طرفه

 این شیر به طور معمول قبل از آبگرمکن، بعد از کنتور و این چنین موقعیت هایی نصب می‌شود. شیر یکطرفه که برای جلوگیری از برگشت آب به داخل شبکه مورد نظر نصب می شود، باید از نوع فنردار با نشیمن آب بند باشد و فقط در یک جهت به آب اجازه جریان دهد و در جهت عکس هیچ گونه نشتی نداشته باشد. کاربرد شیر یکطرفه در موارد مختلف به شرح زیر می باشد:

 • منازل

 • لوله ورودی آب گرمکن ها

 • پالایشگاه ها

اصطلاحات شیر یک طرفه

 • کرکینگ پرشر (Cracking Pressure)
  حداقل مقدار اختلاف فشار لازم بین جریان ورودی و خروجی، چک ولو که در آن اولین نشانه‌ی حرکت جریان در آن رخ می‌دهد.
 • ریسیل پرشر (Reseal Pressure)
  حداقل مقدار اختلاف فشار لازم بین جریان ورودی و خروجی به منظور بسته شدن چک ولو به طوری که پوسته آن هیچ نشتی نداشته باشد.

نحوه عمکلرد شیر یک طرفه

طرز کار این نوع شیرها به این صورت می باشد که فشار مایع یا گاز دریچه شیر را بلند می کند و باعث عبور مایع یا گاز می شود تا زمانی که فشار زیر دریچه بیشتر از فشار روی آن باشد شیر باز می ماند و عبور مایع یا گاز ادامه می یابد اگر به هر علتی فشار زیر دریچه کمتر از فشار روی آن شود وزن خود دریچه و فشار موادی که قصد برگشتن دارند باعث بسته شدن شیر و جلوگیری از برگشت مواد می شود.

انواع شیر یک طرفه

 • لولایی 

شیر یک طرفه لولایی جز محبوب ترین و پر مصرف ترین شیر ها می‌باشد که دارای درپوش و بدنه است. داخل ساختار این شیر، دیسکی در بعضی از شیر ها یکی و در دیگر شیر ها دوتا می‌باشدبه وسیله پین مخصوصی به بدنه لولا شده و آویزان است. البته در نوع دوتایی آن این پین بین دو دیسک قرار دارد. جریان سیال در موقع ورود دیسک را به طرف مسیر خود بلند کرده و از اطراف آن عبور می‌کند. در موقع قطع جریان دیسک به نشیمن‌گاه چسبیده و اجازه برگشت به سیال را نمی‌دهد.

 • پیستونی

  شیر یک طرفه چیست؟

این شیر از لحاظ ساختار داخلی بسیار به شیر فلکه ای شباهت دارد که جریان باعث فشار پیستون به طرف بالا و انتقال جریان شده که برعکس آن پیستون به طرف پائین آمده و مانع از برگشت سیال به طرف ورودی می‌شود. این نوع شیر به همراه شیر ساچمه‌ای و زاویه‌دار جهت جلوگیری از پدیده لرزش در اثر فشار در مسیر خطوط لوله به کار برده می‌شود.

 • کره‌ای

این شیر یک طرفه دارای نوع افقی و عمودی می‌باشد. شیر کره ای عمودی در فضاهایی که قطع جریان باید به صورت انجام شود و مسیر جریان مستقیم است بکار می‌رود. نحوه کار این نوع شیر بدین صورت است که مسیر سیال ورودی یک کره را در داخل سیال معلق نگه داشته وسیال از اطراف آن به طرف دیگر می‌رود و وقتی که جریان سیال برعکس شود کره مورد نظر در نشیمن‌گاه خود نشسته که مانع از عبور سیال به طرف ورودی می‌شود. یکی از مزایای این نوع شیر یک طرفه، استفاده از آن‌ها در سیالاتی که ویسکوزیته Viscosity آن‌ها بسیار زیاد است می‌باشد.

 • فشاری

در این نوع شیر یک طرفه جریان سیال باعث باز شدن شیر شده و برگشت جریان باعث بسته شدن شیر می‌گردد. از انواع شیرهای یک طرفه فشاری می‌توان شیر یک طرفه پیستونی و شیر یک طرفه کروی را نام برد.

taminvalve articles One way valve 2

انواع شیرهای یک طرفه از نظر عملکرد

 • دیافراگمی
 • لولایی ساده
 • بلند شونده
 • لولایی الاکلنگی

برای آگاهی از مجموعه مقالات و دیگر مطالب خواندنی و آموزشی شرکت تامین ولو، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!