taminvalve articles اولت index

اولت برای انشعاب گرفتن و ایجاد اتصال شاخه ای از یک لوله بزرگتر به لوله کوچکتر استفاده می شوند. به خط اصلی هدر Header و انشعاب Branch  گفته می شود اولت ها در همه کلاس ها و همه آلیاژ ها و فلزات معمول مورد استفاده در پایپینگ تولید می شوند و بر اساس نوع اتصالی که می توانند با لوله اصلی داشته باشند، در اشکال مختلف تولید می شوند. شرکت تامین ولو شما را به مطالعه ی ادامه ی این مطلب دعوت می نماید.

فهرست مطالب

انواع Olet

ولدولت (Weldolet)

این نوع اولت برای اتصال به انشعاب، به صورت B.W (لب به لب) جوشکاری می شود. بنابراین یک سر اولت که قرار است به انشعاب متصل شود به صورت Beveled End یا دارای لبه های پخ کاری شده می باشد، که برای جوشکاری مناسب است. اولت ها Weldolet برای تحمل تنش های کم و تقویت جوش انشعاب طراحی شده اند. این اولت ها بیشتر در مواردی استفاده می شود که سه راهی استاندارد موجود نباشد و فشار بالایی در خط باشد. ولداولت با زاویه ی 90 درجه ارائه می‌شود. این اولت ها بر اساس استاندارد ساخت MSS SP-97 و استاندارد ASME B16.9 & B16.25 برای لبه های جوشی تولید می گردند. برای اتصال، قسمت قوس دار آن روی لوله نشسته و دور تا دور آن جوشکاری می‌شود. این قسمت طوری طراحی شده که روی تمامی لوله های 2 تا 60 اینچ قابل اتصال و جوشکاری می باشد. قسمت دیگر اولت دارای لبه های کونیک می باشد، به صورت لب به لب به لوله انشعاب جوشکاری می شود. این اولت ها برای ایجاد انشعابات ¼ تا 4 اینچ قابل استفاده می باشند.

taminvalve articles اولت

ساکولت (Sockolet)

برای گرفتن انشعاب ساکتی از خطوط اصلی از Sockolet استفاده می شود. این فیتینگ در کلاس های 3000، 6000 و 9000 و برای انشعابات ¼ تا 4  اینچ بر اساس استاندارد MSS SP-97 تولید می شوند. از این اولت برای انشعاب با زاویه ی 90 درجه استفاده می شود و برای اتصال به لوله اصلی، قسمت قوس دار آن روی لوله قرار گرفته و دور تا دور آن جوشکاری می شود (نقطه B در شکل زیر) که این قسمت قابلیت اتصال روی لوله های 2 تا 60 اینچ را دارد و قسمت اتصال به انشعاب آن به صورت ساکتی می باشد که قطر داخلی آن برابر با قطر خارجی لوله مورد نظر بوده و لوله انشعاب در داخل آن قرار می گیرد و مرز بین لوله و ساکولت (نقطه A در شکل زیر) به وسیله جوشکاری پر می شود.

تردولت (Thredolet)

برای گرفتن انشعاب رزوه ای از خطوط اصلی از Thredolet استفاده می شود. در انشعاب گرفتن از این خطوط نیاز به جوشکاری نیست. تفاوت این اولت با Sockole و Weldolet در وجود رزوه های داخلی می باشد که لوله و دیگر اتصالات به آن پیچ می شود. این فیتینگ در کلاس های 3000 و 6000 تولید می کردند. تردولت برای اتصال روی لوله اصلی قرار داده شده و جوشکاری می شود و برای اتصال به لوله انشعاب، لوله ای که سر آن رزوه شده می باشد در داخل تردولت بسته می شود.

لتراولت (Latrolet)

این فیتینگ برای گرفتن انشعاب 45 درجه در کلاس های 3000 و 6000 و در سایزهای ¼ تا 4 اینچ ساخته می شود که برای اتصال روی لوله اصلی جوش داده می شود و برای اتصال به انشعاب به سه روش جوش لب به لب، ساکتی و رزوه ای قابل استفاده است که در روش جوش لب به لب، لبه پشتی آن که حالت کونیک دارد لب به لب لوله انشعاب قرار گرفته و مرز میان کونیک ها به وسیله جوشکاری پر می شود. در حالت ساکتی لوله انشعاب داخل دهانه پشت لترولت قرار گرفته و مرز بین لوله و لترولت از بیرون جوشکاری می شود و در حالت رزوه ای لوله انشعاب که سر آن از بیرون رزوه کاری شده در داخل لترولت بسته می شود.

taminvalve articles اولت 3

البولت (Elbolet)

این فیتینگ برای انشعاب گرفتن از زانو های 90 درجه استفاده می شود. در مواردی که برای اتصال تخلیه محدودیت فضا داریم، به جای استفاده از Weldolet از Elbolet در کلاس های 3000 و 6000 استفاده می شود که برای اتصال مستقیما روی زانو جوش داده می شود و برای اتصال به انشعاب به سه روش جوش لب به لب، ساکتی و رزوه ای قابل استفاده است که در روش جوش لب به لب، لبه پشتی آن که حالت کونیک دارد لب به لب لوله انشعاب قرار گرفته و مرز میان لبه های کونیک به وسیله جوشکاری پر می شود. در حالت ساکتی لوله انشعاب داخل دهانه پشت البولت قرار گرفته و مرز بین لوله و البولت از بیرون جوشکاری می شود و در حالت رزوه ای لوله انشعاب که سر آن از بیرون رزوه کاری شده در داخل البولت بسته می شود.

taminvalve articles اولت 5

نیپولت (Nipolet)

این نوع اولت برای اتصال لوله اصلی به انشعابی با طول بیشتر استفاده می شود. این اولت Nipolet از طریق جوش به لوله اصلی متصل می گردد و در قسمت انتهایی آن به صورت رزوه ای انشعاب خروجی می دهد، عموما در level gage ،vent و drain مورد استفاده قرار می گیرند.

taminvalve articles اولت 6

فلنج اولت (Flangeolet)

این نوع اولت اتصالاتی هستند که قسمت انتهایی آن‌ها دارای فلنج می باشد. در مواردی که نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم خطوط لوله است، از این اولت استفاده می شود. این محصول به وسیله جوشکاری به لوله اصلی متصل می‌کنیم و قسمت انشعاب به فلنج نیز مناسب با سایز بسته می شود.

taminvalve articles اولت 7

طریقه اتصال اولت ها به لوله

تمامی اولت ها برای اتصال به خط اصلی جوشکاری می شوند. به دلیل تحمل فشار های بالا جوشکاری اولت ها به وسیله جوش آرگون انجام می شود.

برای آگاهی از مجموعه مقالات و دیگر مطالب خواندنی و آموزشی شرکت تامین ولو، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!