taminvalve articles گیج فشار index

 با در نظر گرفتن اهمیت اندازه گیری دما و فشار در بسیاری از صنایع، شاهد استفاده از تجهیزات کاربردی و منحصر بفردی در این زمینه خواهیم بود. یکی از دستگاه‌های اندازه گیری ایده‌آل فشار، گیج فشار یا مانومتر است. استفاده از این تجهیزات در برخی از صنایع، بسیار ضروری به شمار می‌رود.
در بسیاری از صنایع، عدم استفاده از فشارسنج، نتایج غیر قابل اعتماد و غیر قابل پیش بینی را در بر دارد. با استفاده از این تجهیزات، کاربران می‌توانند از عملکرد دقیق سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک بهره‌مند گردند. به این نحو که در یک فرایند هیدرولیکی، هیچ نشتی و یا تغییر فرایندی را مشاهده نکنند. عملکرد سیستم هیدرولیک به نحوی است که فقط در محدود‌ه‌ی فشاری خاصی، کار می‌کند. از این رو باید از ابزار آلات سنجش فشاری استفاده کرد که در همان محدوده‌ی فشاری خاص، کار می‌کنند.

فهرست مطالب

گیج فشار چیست؟

یکی از ابزار آلات دقیق که از سابقه‌ی دیرینه‌ی مصرف در صنایع مختلف برخوردار است، گیج فشار می‌باشد. این محصول در گذر زمان، دستخوش برخی از تغییرات موفقیت آمیز نیز شده است. با تغییرات بی‌نظیر و همچنین توسعه و تکامل این ابزار آلات، شاهد افزایش ویژگی‌های خاص و در نتیجه افزایش کاربری آنها نیز خواهیم بود. اگر بخواهیم به یک تعریف کلی از این ابزار آلات اشاره کنیم، می‌توان گفت که: 
گیج فشار از جمله ابزار آلاتی است که برای اندازه گیری وضعیت سیال (گاز یا مایع) طراحی شده است. این وضعیت، همان نیرویی است که سیال در حالت غیر سکون و سکون به سطح مورد نظر، وارد می‌کند. برای بهره برداری از این ابزار آلات، برخورداری از تخصص و تجربه بسیار ضروری خواهد بود.

گیج چه کاربردی دارد؟

گیج فشار یکی از پرکاربردترین تجهیزات ابزار دقیق در صنایع است. با توجه به کاربرد بالای این تجهیز در سیستم های مختلف لازم است تا با ساختار و روش کاربرد آن آشنایی کامل داشته باشیم تا عمر تجهیز و یا سیستم کاهش نیابد. گیج فشار ابزاری است که جهت اندازه گیری فشار ) غالباً سیال ( به کار برده می شود و این مقدار براساس نیروی اعمال شده توسط سیال )مایع یا گاز( بر روی دیسک آن مشخص می شود. در واقع فشار بر حسب نیرو بر واحد سطح اندازه گیری می شود. تکنیک های بسیاری برای اندازه گیری فشار وجود دارند. ابزار هایی که برای انداز گیری و نمایش فشار در یک واحد انتگرال استفاده می شوند، گیج فشار نامیده می شود.

کلمه ی ”گیج“ یا ”خلا“ ممکن است به کلمه اندازه گیری اضافه شود تا فشار باال و پایین اتمسفر تشخیص داده شود. هر دو میلی متر جیوه و اینچ آب هد های فشاری رایج هستند. که می توانند با استفاده از تبدیل واحد فشار و فرمول های باال به واحد های فشار SI تبدیل شوند

taminvalve articles گیج فشار

نوع اتصال گیج فشار

اتصال یا کانکشن در مانومترها یعنی محل اتصال بدنه گیج به فرایند است که انواع مختلفی دارند اما از پرکاربردین ترین آنها می توان به دو مدل زیر اشاره کرد: G و NPT

تفاوت بین NPT و G نیز در مدل رزوه های آنهاست که NPT تا حدودی مخروطی شکل هستند ولی مدل G معموال به شکل مستقیم هستند. وقتی این دو اتصال کنار هم قرار می گیرند، تفاوت بین آنها کاملاً مشخص است. رزوه NPT کمی مخروطی است، در حالی که اتصال G مستقیم است. نکته دیگر در تفاوت بین NPT و G در یک نگاه: اتصال G با یک برآمدگی کوچک در انتهای خود دارد که برای مرکز قرار دادن واشر استفاده می شود. روش سوم اندازه گیری زاویه بین رزوه ها است: رزوه های NPT 60 درجه هستند، در حالی که رزوه های BSP 55 درجه هستند.  تشخیص تفاوت بین NPT و G از آنجا که اتصال G پایین است، هیچ رزوه ای قابل مشاهده نیست. در اتصال NPT، چند رشته یا نوار PTFE در معرض دید هستند و به این ترتیب به راحتی می توانیم آن را تشخیص دهید.

انتخاب بین هر کدام از آنها به شرایط فرآیند و دیگر اتصاالت مربوط خواهد شد. وقتی این دو اتصال کنار هم قرار می گیرند، تفاوت بین آنها کامالً مشخص است. رزوه NPT کمی مخروطی است، در حالی که اتصال G مستقیم است.

taminvalve articles گیج فشار 1

مزایا و معایب گیج فشار

مزایا

اندازه گیری با فشار سنج یا گیج آنالوگ ارزان و استفاده از آن آسان است ، و از آنجا که آنها از قطعات مکانیکی ساخته شده اند ، به منبع انرژی یا تغذیه احتیاج ندارند.

معایب

فشار سنج یا پرشر گیج آنالوگ کاملاً مکانیکی هستند. آنها از چرخ دنده های کوچک و قطعات متحرک ساخته شده اند، بنابراین به احتمال زیاد درشرایط معمولی در صنایع یا آزمایشگاه می توانند به مروز زمان آسیب ببینند. در نتیجه، فشارسنج‌های آنالوگ به ویژه مواردی که در معرض لرزش مکانیکی قرار دارند و در کاربردهایی که دارای پالس فشار ثابت هستند، قطعات متحرک فشارسنج‌های آنالوگ می‌توانند سریع از بین بروند و منجر به قرائت نادرست و شرایط کاری بالقوه ناامن شود. پرشر گیج های آنالوگ مستعد خرابی در فشار بیش از حد، درجه حرارت شدید، خوردگی، گرفتگی، لرزش و بخار هستند، بنابراین نیاز به کالیبراسیون مجدد و مداوم دارند. در عین حال کالیبراسیون گیج فشار آنالوگ نیاز به باز کردن و دستکاری پیچ های تنظیم دارد که می تواند باز از خطای کاربرآسیب ببیند.

کاربردهای گیج فشار

 • صنایع شیمیایی و پتروشیمی 
 •  صنعت ماشین سازی
 •  استخرج نفت و گاز
 •  صنعت حفاری
 • صنایع الستیک سازی
 •   کارخانه های تولیدی
 •   صنعت پزشکی و دارو سازی
 •   کارخانه های غذا و نوشیدنی
 •  تهویه مطبوع 
 • اندازه گیری سطح 
 •  اندازه گیری جریان سیال
 •   شناسایی نشتی
 • تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک 
 • تولید برق و نیروگاه ها
 •   تجهیزات آزمایشگاهی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!