taminvalve articles سوئیچ سطح index

سوئیچ سطح به عنوان وسیله ای که ارتفاع و سطح سیالات و مایعات درون مخازن را اندازه گیری می کند از اهمیت بالایی برخوردار است. انواع مختلف این دستگاه نسبت به تغییرات ارتفاع سیالات و جامدات حساس بوده و از خود عکس العمل نشان می دهند. همچنین به شکل مطلوبی سطوح مخازن را کنترل می کنند. انواع مختلف سوئیچ سطح جزء مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات و سنسورها در صنایع مختلف هستند.

فهرست مطالب

کاربرد سوئیچ سطح

در واقع این دستگاه دارای کاربردهای متنوعی است و در بخش های مهم صنعتی از آن جهت اندازه گیری سیالات استفاده می شود. کاربرد اصلی سوئیچ سطح در تعیین میزان سیالات، کنترل، تنظیم و قطع و وصل خروجی در ست پوینت است. همچنین این دستگاه در صنایعی مانند: پتروشیمی، داروسازی، فرآوری غذایی، نفت و گاز کاربرد دارد. همچنین سوئیچ سطح وسیله ای جهت  اندازه گیری سطح سیالات و مایعات و سطح ارتفاع مواد در مخازن است.
لازم به ذکر است که این دستگاه دقیق و حساس نقش یک کنترل کننده را بر روی مخازن ایفا می کند. به اینصورت که پس از رسیدن ارتفاع به یک نقطه مشخصی یا پایین تر آمدن از آن نقطه یک سوئیچ الکتریکی عمل کرده و یک کنتاکت الکتریکی قطع یا وصل میشود. به همین جهت میباشد که نام این تجهیزات را سوئیچ سطح یا لول سوئیچ نامگذاری میکنیم.

taminvalve articles سوئیچ سطح

انواع و ساختار فنی آن

معرفی انواع سوئیچ سطح

  • مدل خازنی
  • مدل القایی
  • مدل دیافراگمی
  • مدل دیسپلیسری یا جابجایی
  • مدل شناوری یا فلوتری
  • مدل نوری
  • مدل پره ای
  • مدل ارتعاشی یا دیاپازونی یا فورک.

تفاوت ها

هر چند مکانیزم عمل تمامی مدل های این دستگاه یکی است اما به طور حتم تفاوت های بارزی میان آن ها وجود دارد. از جمله مهمترین این  تفاوت ها موارد استفاده، میزان سطح قابل کنترل توسط دستگاه ها، نوع سیال درون مخزن، جنس بدنه سوئیچ، نحوه و نوع ارسال سیگنال و نحوه ثبت اطلاعات و… می باشند.

نحوه عملکرد

ممکن است این سوال پیش بیاید که نحوه عملکرد این دستگاه چگونه است؟ در جواب باید گفت انواع مختلف سوئیچ سطح دارای برنامه هایی مداوم  فرستنده ای هستند که اطلاعات ثبت شده را به بخش کنترل منتقل می کنند. دستگاه سوئیچ سطح سیگنال هایی را به سیستم ارسال می کند مبنی بر این که آیا سطح ماده در حد نرمال قرار دارد یا خیر؟ در صورتی که اندازه سطح ماده یا هر سیال دیگری در حد استاندارد و نرمال نباشد سیستم کنتاکت یا اتصال آن را به حالت باز نگه می دارد.

نکات مهم جهت انتخاب

گاهی خریداران و استفاده کنندگان این محصول انتخاب مدل مناسب را کاری سخت و دشوار می دانند. از این رو ممکن است زمان زیادی را صرف تحقیق و بررسی درباره مدل های مختلف این دستگاه کنند تا بتوانند نوع متناسب با نیاز خود را انتخاب کنند. به طور کلی در زمان انتخاب این دستگاه  باید عوامل مهمی را مد نظر قرار داد. نوع سیستمی که دستگاه بر روی آن نصب می شود و نوع سیالات از جمله موارد مهمی هستند که باید در زمان انتخاب دستگاه مد نظر قرار بگیرند. همچنین محیط و شرایط جوی که دستگاه در آن نصب می شود، ساختارو مشخصات فنی از دیگر موارد مهم و قابل تامل در زمان انتخاب سوئیچ سطح هستند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!