taminvalve articles اشتباهات رایج لوله کشی index

لوله کشی یک حرفه می باشد که در صورت انجام اصولی آن هیچگاه به مشکلی برنخواهید خورد. قواعد و اصولی برای انجام لوله کشی وجود دارد که با رعایت کردن آنها می توانید سیستم یکپارچه لوله کشی مناسب و دقیق داشته باشید.
قواعد و اصول لوله کشی یک بار برای شروع کار لوله کشی مهم می باشد و بار دیگر در مواقع تعمیر و نگهداری مهم می باشد، لذا هرچقدر در شروع کار حرفه ای تر و مهندسی تر لوله کشی انجام شود در دوران تعمیر و نگهداری بسیار راحتتر خواهیم بود و زمان مراجعه برای تعمیر سیستم لوله کشی طولانی تر خواهد بود.
حال در مواقع لوله کشی اشتباهات رایجی رخ می دهد که در این مقاله سعی داریم 10 اشتباه رایج لوله کشی را بیان کنیم :

فهرست مطالب

لوله و اتصالات ، شیرآلات و … را زیاد از حد تحمل نچرخانید.

ایجاد گشتاورهای زیاد از حد برای بستن اقلام دنده ای منجر به آسیب رسیدن به رزوه ها می شود و حتی در صورت ادامه دادن و وارد کردن نیروی زیاد می تواند رزوه های اقلام را از بین ببرد که در اصطلاح به آن می گویند که پیچ بریده است.
یکی دیگر از اشکالات رایج وارد کردن گشتاور زیاد به اقلام دنده ای ایجاد تَرَک خوردگی بروی شیرآلات و اتصالات می شود و ممکن است در همان لحظه نمایش ندهد ولی در اثر گذشت چند هفته دچار نشتی خواهد شد و بسیاری از آب هدر خواهد رفت.

taminvalve articles اشتباهات رایج لوله کشی

تاثیر نوار تفلن خوب و مرغوب در لوله کشی

ما برای ایجاد آببندی و مهار نشتی احتمالی از نوار تفلن استفاده می کنیم. پس اگر به این علت از نوار تفلن استفاده میکنیم بهتر است از نوار تفلن مرغوب و خوب استفاده کنیم و همچنین نوار تفلن را به روش صحیح ببندیم و فقط برای رفع مسئولیت از آن استفاده نکنیم.
در صورت استفاده نادرست از نوار تفلن موجب ایجاد نشتی از بین رزوه های اتصال شده و در نتیجه هدر رفتن آب را خواهیم داشت.
طریقه بستن نوار تفلن می بایست به صورتی باشد، هنگامی که لوله یا اتصال روبروی شما قرار دارد به صورت ساعتگرد نوار تفلن را بپیچانید و ببندید زیرا بستن اتصال به لوله نیز به همین صورت می باشد و به این شکل در اثر بستن اتصالات دیگر نوار تفلن از بین نخواهد رفت.
نوار تفلن ها دارای رنگ های متفاوتی می باشند که قطعا رنگ بندی آن برای زیبایی کار نمی باشد. برای مصارف آب می بایست از نوار تفلن سفید و یا صورتی استفاده کنیم و برای گازکشی می بایست از نوار تفلن زرد استفاده کرد.

به صورت مداوم از مایع های بازکننده سینک استفاده نکنید

تمیزکننده ها به علت اینکه حاوی اسید با غلظت بالا می باشند به لوله و اتصالات فاضلابی آسیب می رسانند و ممکن است که پس از مدتی باعث سوراخ شدگی شود. برای تمیز کردن سینک می بایست سیفون زیر سینک را باز کرده و تمام رسوبات و مواد اضافی را خارج کنیم.
انباشت مواد رسوبی و اضافی باعث گرفتگی لوله و اتصالات شده و می تواند پس از مدتی باعث بوگرفتی و نشت بو به داخل فضای آشزخانه می شود.

بدون در دست داشتن قطعات یدکی کار نکنید

قبل از اینکه شروع به کار کنید و اصطلاحا دست به آچار شوید می بایست از تکمیل اقلام یدکی لازم مطمعن باشید زیرا در صورت بازکردن بخشی از لوله و اتصالات و در دست نداشتن اقلام یدکی نمی توانید کار را به اتمام برسانید و در این صورت مشکل دو برابر خواهد شد.
اقلام یدکی مهم شامل انواع واشرها، نوار تفلن و … می شود و در این صورت حداقل لوازم را در اختیار دارید و می توانید کار را شروع کنید.
توجه شود که هنگامی که بخشی را تعویض می کنید می بایست به دنبال علت این امر نیز باشید زیرا ممکن است با تعویض یک واشر مشکل حل نشود و دوباره آن واشر به زودی خورده شود و از بین برود ولی با پیدا کردن علت (به عنوان مثال مغزی شیر دچار خرابی شده و واشرها را پاره می کند) می توانید از ریشه مشکل را حل کنید و دیگر نیازی به تعویض کوتاه مدت نداشته باشید .

 

برای تعمیرات جزئی، شیر کلی ساختمان را نبندید

همواره ساختمان دارای یک شیر اصلی ورودی آب می باشد که قطع کردن آن، تمام آب ساختمان قطع خواهد شد و واحدهای دیگر بدون آب خواهند ماند، حال تصور کنید که آیا از نظر عقلانی این کار شدنی می باشد؟ قطعا که خیر
تمام بخش های ساختمان دارای یک شیر قطع و وصل به صورت های مختلف می باشند و اگر بتوانید در داخل یک واحد نیز برای بخش های مختلف شیر قطع و وصل در نظر بگیرید که در صورت بروز مشکل و نیاز به تعمیر فقط بخش کوچکی از ساختمان بدون آب باشد و سایر نقاط خانه به آب دسترسی داشته باشند .

دستگیره شیر را خیلی نگردانید

اگر خودتان اهل تعمیرات شیرآلات و تاسیات خانه باشید قطعا به این موضوع برخوردید که دستگیره شیر نمیچرخد و بسیار محکم در جای خود می باشد و شما زور بیشتری را برای باز کردن آن خرج می‌کنید.
آیا می دانید با این کار باید فاتحه شیرآلات را بخوانید؟ آیا می دانید با این کار واشرهای STEM نابود می شود و آب ریزی از ساقه شیر رخ می دهد؟
دستگیره شیر قطع و وصل می بایست به راحتی و با نیرو و گشتاور کمی باز و بسته شود، در غیر این صورت حتما مشکلی ایجاد شده است که نمی توانید با نیروی معمولی شیر را باز و یا بسته کنید.
ممکن است که شیر خانه شما داره مهره پشت دستگیره باشد که می بایست آن را با آچار باز کرده و سپس دستگیره باز کنید و یا ممکن است که رزوه های ساقه در تماس با دستگیره زنگ خورده باشد و دستگیره چرخیده نمی شود که در این صورت با محلول هایی از جمله سرکه و یا آب گرم اقدام به شست و شوی ساقه کنید و سپس دستگیره را باز کنید.

رسوبات را به حال خود رها نکنید

به علت وجود سختی آب همواره لوله و اتصالات و آبگرمکن حتی پکیج ها دچار رسوب گرفتگی شود. برای رفع این موضوع حتما باید اقدام به تمیز کردن رسوبات داخل لوله و اتصالات کنید و برای پکیج و یا آبگرمکن اقدام به اسید شویی کنید که این کار را به متخصصین امور بسپارید.
برای جلوگیری از رسوب گذاری زیاد می توانید از سختی گیرها و دستگاه های تصفیه آب استفاده کنید تا از حجم رسوبات کم شود. رسوبات باعث گرفتگی و ایجاد افت فشار خواهد شد.

نداشتن ابزار مناسب لوله کشی

شروع هر کاری را با در دست داشتن ابزار کار مناسب به سرانجام خواهد رسید. قبل از شروع تعمیرات می بایست انواعی از آچارها، پیچ گوشتی ها، آلن و … را داشته باشید.
فرض کنید که در حال انجام کار باشید و ابزار کار مناسب را در اختیار نداشته باشید، مطمعنا نمی توانید کار را به پایان برسانید.
می توانید با خرید کیف ابزار ساده و کوچک همواره از نظر ابزارآلات کار تامین باشید و به مشکلی برنخورید.
توجه: در صورت استفاده از انبردست و برای باز و بسته کردن پیچ و … بروی آن نوار برق بپیچید تا از خراب کردن رزوه ها جلوگیری کنید.

taminvalve articles اشتباهات رایج لوله کشی 2

لوله و اتصالات را نزدیک به هم کار نکنید

گاهی اوقات دیده می شود که به علت فضای کم تمام لوله و اتصالات و شیرآلات را در یکجا کار کرده اند و در خیال خود در صرفه جویی فضا کار حرفه ایی انجام داده اند . بله درست است ،هنگامی که کار را انجام دادید و تمام شد لذت می برید. اما هنگامی که نیاز به تعمیرات و یا تعویض داشته باشید متوجه خواهید شد که به چه مشکلی برخوردید .
فضای کم شما را از دسترسی به تمامی بخش ها تاسیسات باز می دارد و نمی توانید تعمیرات را به خوبی انجام دهید . برای طراحی اولیه لوله و اتصالات بهتر می باشد که از قوانین لوله کشی استفاده کنید و فضا کافی برای تعمیرات و تعویض را در نظر بگیرید .

سیستم هواکشی لازم نمی باشد ؟

برای نصب و راه اندازی سیستم فاضلابی حتما لوله خط هواکشی را نیز در نظر بگیرید. هر قسمت از خروجی فاضلاب که نیاز به یک لوله جهت تخلیه گازهای سمی فاضلاب دارد و در صورت طراحی نکردن سیستم هواکشی می بایست بوی ناخوشایند فاضلاب را در واحد ساختمانی خود تحمل کنید.
سیستم هواکشی به VENT معروف می باشد. لوله ها فاضلابی به سمت پایین ساختمان هدایت می شوند تا از ساختمان خارج شوند ولی سیستم هوا کشی به سمت بالا می رود تا هوای فاضلابی از ساختمان خارج شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!