taminvalve articles انگل ولو index

انگل ولو یکی از هزاران تجهیز و وسیله کاربردی در صنعت است که در موارد و شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله به دلیل ساختاری که دارد با نام شیر زاویه ای نیز معروف است. زاویه ای که در بدنه و ساختار این شیر وجود دارد امکان استفاده از آن را در شرایط مختلف مهیا می کند.

فهرست مطالب

انگل ولو چسیت ؟

در واقع انگل ولو یک نوع شیر زاویه ای و یک اکچویتر پنیوماتیکی است که دارای فنر برگشت و طراحی پاپت سیت است. این وسیله در مخازن و لوله های عظیم و در مسیر حرکت مایعات یا سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع از این وسیله به عنوان شیر مخصوص باز و بسته کردن استفاده می شود. لازم به ذکر است که بخش تحریک شیر از مسیر حرکت سیال اندکی دورتر بوده و با فاصله قرار داده شده است. به نحوی که فلوی عبوری در قسمت بالا قرار می گیرد. در نتیجه جهت جلوگیری از بروز حوادثی نظیر انفجار در مخازن می توان از آن استفاده کرد.

اجزاء انگل ولو

انگل ولو دارای ساختاری ساده است و از چند بخش و اجزاء تشکیل شده است.

  1. کلاه یا بانت
  2.  پلاگ یا دیسک
  3. نشیمنگاه یا سیت
  4.  ساقه

 

taminvalve articles انگل ولو

کاربرد های انگل ولو

موارد استفاده و کاربردهای انگل ولو به حدی گسترده و متنوع هستند که می توان آن را یکی از پرکاربرد ترین انواع شیرآلات صنعتی دانست. مهم ترین کاربرد این وسیله باز و بسته کردن است جریان عبور انواع سیالاتی مانند مواد خورنده، بخار و آب و حتی گازها میباشد. علاوه بر آن انتخابی بی نظیر و مناسب جهت استفاده در پروژه های کاربردی خلأ به شمار می آید. زیرا از قابلیت عمل در پروژه های سریع برخوردار است. از دیگر کاربردهای این وسیله می توان به بهره گیری از آن در صنایع مختلف ازجمله صنایع غذایی، شیمیایی، نفت و گاز، آب و فاضلاب، هوا و فضا، پتروشیمی و حتی صنعت نوشیدنی اشاره کرد. لازم به ذکر است که به دلیل تحریک پذیری این وسیله به صورت بادی از آن در مواردی که بهره گیری از شیرهای برقی معمولی امکان پذیر نباشد استفاده می شود.
انگل ولو در تجهیزات و سیالاتی با دمای بالا و ویزکوزیته بالا و همچنین قابل استفاده است. به طور کلی شیر زاویه ای در مواردی که مایع دارای ناخالصی و یا جرم خارجی باشد و در اصطلاح کثیف باشد کارایی مناسبی از خود نشان می دهد.

انواع شیر زاویه ای

انگل ولو از لحاظ جنس، عملکرد و نوع اتصال دارای انواع مختلفی است. از لحاظ جنس به آلومینیومی، فولادی، برنجی و برنزی و استیل دسته بندی می شود. همچنین از لحاظ عملکرد به دو مدل فلکه ای دستی و پنوماتیک تقسیم می شود. از نظر نوع اتصال نیز به مدل فلنجی و دنده ای تقسیم بندی شده است. نکته قابل توجه درباره مدل های مختلف این محصول آن است که کارکرد همه آن ها تقریباً مشابه است و از تمامی آن ها با یک هدف استفاده می شود. با این حال می توان گفت که از مدل های استیل در مواجه به سیالات خورنده و شیمیایی استفاده می شود زیرا جنس بدنه آن مقاوم بوده و در تماس با این مواد دچار فرسودگی نمی شود.
شیر زاویه ای که از جنس برنز تولید می شود معمولاً در لوله های حاوی آب شور استفاده می شود. همچنین از نوع پنوماتیک به دلیل مقاومت بالایی که دارد در مسیر جریانات قوی استفاده می شود. نحوه عملکرد این وسیله به این شکل است که نیروی پنوماتیک را به مکانیکی تبدیل می کند. در نتیجه با حالتی عمود مسیر عبور مایعات را مسدود می کند. مدل دستی نیز از جنس های مختلف تولید می شود و می تواند با حرکت چرخاندن مانع عبور مایعات شود.

مزایای شیر زاویه ای

مهم ترین فایده و مزیت استفاده از انگل ولو استفاده از آن ها در خطوط تخلیه با ولوهای بسته است. زیرا ساختار آن به شکلی طراحی شده که قادر است هر گونه رسوب و جرم را به ساده ترین شکل ممکن از بین ببرد. مزیت دیگر این وسیله به حداقل رسیدن افت فشار ذاتی در آن است. بنابراین برای تخلیه کامل مخازن و لوله های حاوی سیالات گزینه ای ایده ال است. عمر طولانی، قابلیت استفاده در جریانات بالا و قوی و اکچویتور محکم با قابلیت تدریجی شدن از دیگر فواید این تجهیز به شمار می آیند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!