گسکت چیست؟

گسکت چیست؟


امروزه با پیشرفت تکنولوژی قطعات و ابزارآلات صنعتی نیز پیشرفت قابل توجی داشته است. بدیهی است که برای تسریع در انجام کار ها از این تجهیزات استفاده بسیاری شود. یکی از این ابزار های مهم و کاربردی گسکت می‌باشد. این قطعه برای اتصال شیرآلات به لوله ها و یا حتی اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده می‌ شود. جهت خرید و دریافت لیست قیمت این قطعه پر کاربرد می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. شرکت تامین ولو ، قصد دارد در این مقاله گسکت چیست و چه کاربردی در لوله کشی دارد را برای شما شرح دهد. شما را به مطالعه ی ادامه ی این مطلب دعوت می نماییم.

گسکت چیست؟ گسکت چیست؟

این محصول در تعریف لغوی به معنی واشر صنعتی آبندی یا درزبندی می‌ باشد. متریال مورد استفاده در تولید این محصول متفاوت است. برای اتصال شیرآلات به لوله ها و یا اتصال لوله ها به یکدیگر، یکی از روش های رایج استفاده از فلنج ها است. فلنج ها قطعاتی هستند که یک سر آن ها به لوله یا شیر و سر دیگر آن به فلنج دیگر متصل می شود. فلنج ها به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل و دارای انواع گوناگونی همانند فلنج گردن جوشی، فلنج کور، اسلیپون و… می باشند. برای آن که آب بندی کامل بین دو فلنج متصل به هم رخ دهد، از گسکت ها یا واشر صنعتی استفاده می شود. گسکت، درزبندی مکانیکی است که مانع از نشت سیال یا هوا از بین دو فلنج متصل به هم می شود.

 

جنس واشر هایی که اغلب را از آن ها ساخته می شود شامل سه دسته اصلی فلزی، نیمه فلزی و غیر فلزی می باشد. مهمترین و اصلی ترین موادی که می توانند گسکت ها را با آن ساخت چوب پنبه، لاستیک، کاغذ، مس و فوم می باشند. در اغلب سیستم های لوله کشی صنایع گوناگون با توجه به فشار و خاصیت سیال جاری در آن سیستم، از گسکت ها به عنوان عنصر بسیار مهم استفاده می کنند. در برخی از صنایع که سیال حساس و یا خطرناک در خطوط لوله کشی آن ها جاری است، نشتی می تواند بسیار خطرناک و دارای خسارات فراوان باشد. از این جهت آن‌ها را عناصر اساسی سیستم های لوله کشی می دانند. علاوه بر این از سایش سطح دو فلنج متصل به هم نیز جلوگیری می کنند.

گسکت چیست؟

جدول استاندارد گسکت ها 

نوع گسکت استاندارد طراحی و ساخت گسکت گسکت های تحت پوشش نوع فلنج های مورد استفاده استاندارد فلنج های
مورد استفاده
استاندارد لوله
(Pipe joint)
فلزی ASME B16.20 رینگی
مارپیچی
پوشش فلزی
سطح تخت
سطح برجسته
ASME B16.5
ASME B16.47
API 6A
API 601 پوشش دو لایه
مارپیچی
گرد
سطح برجسته
اتصالات لوله فلنج
ASME B16.5
API 605
MSS SP44
(NPS)
ASME B36.10M
BS 3381 مارپیچی فلنج فلزی BS 1560
BS 10
BS 4504
نیمه فلزی ASME B16.20 رینگی
مارپیچی
پوشش فلزی
سطح تخت
سطح برجسته
ASME B16.5
ASME B16.47
API 6A
API 601 پوشش دو لایه
مارپیچی
گرد
سطح برجسته
اتصالات لوله فلنج
ASME B16.5
API 605
MSS SP44
(NPS)
ASME B36.10M
BS 3381 مارپیچی فلنج فلزی BS 1560
BS 10
BS 4504
غیر فلزی ASME B16.21
ASTM F36
واشر نرم
Cut gasket
سطح تخت
سطح برجسته
ASME B16.5
ASME B16.47

نکاتی مهم در انتخاب گسکت

گسکت ها انواع مختلفی دارند که براساس ظاهر شامل گسکت تخت، گسکت رینگی، گسکت اسپیرال وند (حلزونی) و گسکت پوشش فلزی می توان اشاره کرد. نحوه انتخاب صحیح آن ها علاوه بر این که طول عمر سیستم لوله کشی را افزایش می دهد، از خسارات سنگین و حتی جبران ناپذیر جلوگیری می کند. نکاتی که در رابطه با انتخاب آن باید مورد توجه قرار بگیرند، به شرح زیر هستند: گسکت چیست؟

  • تراکم پذیری: قابلیت تراکم پذیری را می‌توان به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین ویژگی گسکت ها به حساب آورد. توجه داشته باشید تراکم پذیری بدین معناست که تحت فشار بین دو فلنج به طور کامل متراکم گشته و از نشتی سیال جلوگیری کند.
  • مقاومت در برابر خوردگی: این محصول کاربردی در لوله کشی باید دارای قابلیت مقاومت در برابر خوردگی های شیمیایی باشد، و بر اثر گذر زمان دچار آسیب دیدگی و خوردگی شیمیایی و نشوند. علاوه بر این که واشر ها باید در برابر خوردگی مقاوم باشند، جنس آن ها نباید به صورتی باشد که سبب خوردگی فلنج ها شوند.
  • دما: از عوامل تاثیر گذار در انتخاب واشر ها، می توان به دمای سیال جاری در خطوط لوله کشی اشاره کرد. چنانچه گسکت انتخاب شده و دمای سیال با یکدیگر همخوانی نداشته باشد، عملکرد سیستم دچار اختلال و مشکل می شود.
  • امکان تعویض آسان: واشرها باید به نحوی ساخته شوند که پس از پایان عمر مفیدشان به سادگی بتوان آن ها را از سیستم جدا کرده و تعویض نمود.
  • عدم نازک شدن: متریال مصرفی در واشر ها نباید طوری باشد که تحت فشار بین دو فلنج، نازک شده و از بین بروند.

برای آگاهی از مجموعه مقالات و دیگر مطالب خواندنی و آموزشی شرکت تامین ولو، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!