taminvalve article Long flange

فلنج گردن بلند یا همان فلنج لانگ (Long Weld Neck Flange) یکی از انواع فلنج است که برای متصل کردن لوله ها در سیستم های لوله کشی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که فلنج معمولی به اندازه کافی بلند نیست و نیاز به ارتفاع بیشتری داریم، سراغ فلنج گردن بلند می رویم زیرا همان طور که از نامش پیداست، قد لوله ی این فلنج نسبت به بقیه فلنج ها بلندتر است.
وجود این گردن بلند باعث افزایش مقاومت فلنج می گردد و در مواقعی که فشار بسیار بالا باشد یا با دماهای زیر صفر درجه و بارهای ارتعاشی و نوسانی مواجه باشیم، استفاده از این نوع فلنح توصیه می شود.
فلنج لانگ از لحاظ ظاهری مانند فلنج گلودار جوشی است و از طریق جوش دادن یک گردن مخروطی شکل ساخته می شود اما از آن جایی که این فلنج باید به لوله جوش داده شود، باید دقت کرد که ابعاد گردن با لوله مطابقت داشته باشد. شایان ذکر است که فرایند نصب فلنج های گردن بلند پیچیدگی ندارد و با روش جوش های V شکل به همدیگر متصل می شوند.
تفاوت این دو نوع فلنج اما در بخش گردنی شکل شان است. به طوری که بخش گردن شکل فلنج گردن بلند، بیشتر کشیده شده. همچنین لازم به ذکر است که فرآیند آب بندی فلنج گردن بلند نیز مشابه با فلنج گلودار جوشی است و می توان از یک روش برای هر دو استفاده کرد یعنی کافی است گسکت بین آنها قرار گیرد.

taminvalve article Long flange 1

کلاس ها و اندازه های استاندارد ساخت فلنج لانگ

هنگام طراحی و تولید همه فلنج ها باید از استانداردهای به خصوصی پیروی کرد و فلنج لانگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طور کلی فلنج‌ ها با توجه به جنس و حداکثر فشاری که می توانند تحمل ‌کنند به کلاس‌ های مختلفی تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 • رده بندی فشار مطابق با استاندارد ISO
 • رده بندی فشار بر اساس استاندارد ANSI B16.34
 • رده بندی فشار طبق استاندارد (API (6A-6B-6BX

کلاس بندی فلنج گردن بلند نیز با توجه به جنس ماده سازنده اش و اینکه توانایی تحمل فشار و دماهای بالا را دارد، در همه سیستم ها تا کلاس ۲۵۰۰ می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. به طور خلاصه می توان انواع کلاس بندی این مدل فلنج را در موارد رو به رو خلاصه کرد: کلاس های 300، 600، 900، 1500 و 2500.
متداول‌ترین طول فلنج های گردن بلند، ۹، ۱۲ و ۱۶ اینچ است اما در طول‌های بلندتر یا کوتاه ‌تر هم با توجه به نیازهای خاص مشتری قابل تولید هستند. اکثر مواقع هرچه اندازه و درصد تحمل فشار بیشتر باشد، طول کلی نیز بیشتر است اما این موضوع کاملاً در اختیار مشتری است زیرا هیچ طول استاندارد جهانی برای فلنج ‌های گردن بلند وجود ندارد.

مشخصات فلنج گردن بلند

 • فلنج لانگ دارای یک قسمت مخروطی است
 • ضخامت بخش مخروطی تا محل جوش لب به لب با لوله کم می شود
 • فلنج گردن بلند دارای یک گردن بلندتر نسبت به دیگر انواع فلنج ها است
 • مشخصات فلنج در انتهای گردن حک گردیده است (خصوصیات لوله ای که به آن جوش داده خواهد شد از لحاظ ضخامت و قطر)
 • این فلنج توانایی تحمل فشار و دماهای خاص را دارد

مقاومت و استحکام این مدل فلنج طی چند مرحله بررسی می شود و جنس آن معمولا از فولاد آلیاژی، فولاد کربن، استیل ضد زنگ، پلی اتیلن، استیل، الوی استیل یا … است که در سایز و کلاس بندی های مختلف با توجه به نیاز کاربر تولید می شود.

کاربردهای فلنج گردن بلند

همان طور که در ابتدا گفتیم، از فلنج های لانگ می توان در سیستم های صنعتی که فشار بالا و شرایط دمایی خاصی را تجربه می کنند، استفاده کرد. همین امر موجب شده است که از این مدل فلنج عمدتاً در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز استفاده شود. اما فلنج لانگ را می توان در ساختمان های تجاری و حتی مسكونی، در موقعیت هایی که نوسان فشار و دما زیاد است (مثل منبع آب یا گاز) نیز مشاهده كرد.

از آن جا که مهم ترین ویژگی این محصول، مقاومت بالا در برابر فشار و بار خستگی است، از این مدل فلنج در فشارهای کاری بالا و تنش های ارتعاشی و برشی زیاد استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت که از فلنج های گردن بلند در شرایطی که نیاز است ارتفاع گردن فلنج برای اتصال به لوله بیشتر باشد استفاده می شود اما دیگر کاربرد های فلنج گردن بلند به شرح زیر هستند:

 • اتصال به نازل های تجهیزات
 • متصل شدن به اتصالات Butt Weld
 • مواقعی که انبساط خط لوله باعث ایجاد خمش در لوله می گردد
 • اتصال به مخزن های معمولی و بلند

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!