شیر کروی چیست؟

شیر کروی چیست؟


شیر کروی که به آن شیر بشقابی یا گلاب ولو Globe Valve نیز گفته می شود، برای قطع و وصل و کنترل جریان استفاده می شود. مجرابند یا پلاگ (دیسک) این شیر مخروطی استوانه ای کوتاه هست که قسمت پایین آن دارای زاویه نشیمنگاه می باشد که با نشستن روی سیت شیر، آب بندی به طور کامل انجام می دهد. شیرهای کروی به دلیل شکل خاصی که در داخل بدنه دارند، باعث حرکت 180 درجه ای سیال پس از ورود به داخل شیر خواهند شد و این تغییر مسیر و آشفتگی در سیال باعث ایجاد افت فشار می‌شود. شیر های بشقابی دقیقآ با همین افت فشار و طراحی خاص در بدنه، بهترین نوع شیر برای کاربردهای کنترلی در جریان سیال هستند. شرکت تامین ولو شما را به مطالعه ی ادامه ی این مطلب دعوت می نماید.

فهرست مطالب

انواع شیر کروی

 Z شکل

شیر کروی Z شکل از پرکاربرد ترین نوع شیر کروی می باشد که سیال از لحظه ورود تا خروج با 180 درجه چرخش خارج می شود، بدلیل چرخش 180 درجه ای سیال ممکن است این شیر افت فشار بیشتری متحمل می شود.

 y شکل

شیر کروی Y شکل که زاویه آن 45 درجه می باشد و سیال از هنگام ورود تا خروج با چرخش کمتری خارج می شود که افت فشار کمتری در مواقعی که شیر کامل باید باز باشد را متحمل می شود.

 90 درجه ای

شیر کروی 90 درجه ای که ورود و خروج شیر دارای زاویه 90 درجه ای می باشد برای مواردی که مسیر 90 درجه ای یا انتقال خط باشد می توان به راحتی از شیر کروی 90 درجه ای استفاده کرد.

taminvalve articles شیر کروی

انواع شیر کروی بر اساس نوع اتصال بدنه به بونت:

بونت رزوه‌ای (Screwed Bonnet):
این مدل ساده‌ترین طراحی موجود محسوب می‌شود و در شیرهای ارزان استفاده می‌شود. بونت در این نوع از شیر توسط اتصال رزوه ای به بدنه شیر متصل میشود.

بونت پیچ‌دار (Bolted Bonnet):
این اتصال توسط پیچ و مهره (بولت و نات) به بدنه متصل میگردد. این طراحی به گسکت‌ برای آب‌بندی در بین بدنه و بونت نیاز دارد.

بونت جوشی (Welded Bonnet):
این طراحی در جایی که بازکردن شیر مورد نیاز نباشد محبوبیت و وعمومیت دارد. آن‌ها وزن کمتری نسبت به مدل Bolted Bonnet دارند. بونت در این مدل بصورت جوشی به بدنه متصل میگردد.

بونت (Pressure-Seal Bonnet):taminvalve articles شیر کروی index
از این مدل به طور گسترده در جایی که فشار و دما بالا است کاربرد دارند. در این نوع شیر هرچه فشار موجود در فضای خالی بالای بدنه بیشتر باشد، فشار وارد شده بر گسکت نیز افزایش می‌یابد و عمل آب بندی بین بونت و بدنه شیر به خوبی انجام می‌گیرد.

برای آگاهی از مجموعه مقالات و دیگر مطالب خواندنی و آموزشی شرکت تامین ولو، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!