شیر اطمینان چیست؟

شیر اطمینان چیست؟


امروزه با پیشرفت تکنولوژی قطعات و ابزارآلات صنعتی نیز پیشرفت قابل توجی داشته است. بدیهی است که برای تسریع در انجام کار ها از این تجهیزات استفاده بسیاری شود. این نکته را در نظر داشته باشید که حفظ ایمنی و امنیت کارکنان باید الویت قرار گیرد. یکی از این قطعات مهم و کاربردی شیر اطمینان می‌ باشد. این قطعه جهت حفظ امنیت در پروژه های لوله کشی صنعت کاربرد فراوانی دارد. استفاده از این قطعه باعث جلوگیری از بروز خطرات احتمالی نیز می‌ شود. جهت خرید و دریافت لیست قیمت این قطعه پر کاربرد می‌ توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. شرکت تامین ولو ، قصد دارد در این مقاله شیر اطمینان و کاربرد آن در لوله کشی را برای شما شرح دهد. شما را به مطالعه ی ادامه ی این مطلب دعوت می نماییم.

شیر اطمینان چیست؟

این محصول از مهمترین و کاربردی ترین تجهیزات در پروژه های صنعتی به حساب می آید. با خالی کردن فشار سیال اضافی از مخازن تحت فشار، باعث کنترل فرآیند شده و از بروز حوادث و خطرات جبران ناپذیر جلوگیری خواهد کرد. در حال حاضر اغلب سیستم های تحت فشار، سیستم های هیدرولیکی Hydraulics و پنوماتیکی Pneumatique جهت کنترل متغیرهای سیستم از این دستگاه استفاده می کنند. متغیرهایی مانند دما، فشار و جریان از جمله مواردی هستند که شیر اطمینان در آن ها استفاده می شود. حقیقت این است که هر کدام از سیستم های ذکر شده نیاز به اتصال به یک منبع قدرت مانند هوای فشرده و یا جریان الکتریسیته دارند. این نیاز در جهت عملکرد سیستم ها بوده و تجهیزات مرتبط برای انجام فعالیت خود به این منابع قدرت و تغذیه نیاز دارند.
ناگفته نماند که شیر اطمینان در زمان اضطراری مانند قطعی برق و یا خرابی سیستم هوای فشرده جهت کنترل فشار مایعات نیز استفاده می شود. زیرا تنها منبع انرژی برای شیر فشار تخلیه مایع درون مخازن است و این کار تنها از عهده این دستگاه بر می آید.

فهرست مطالب

شیر اطمینان چیست؟

نحوه عملکرد شیر اطمینان

نوع کارکرد این شیر بر این اساس می باشد که در زمان افزایش حجم و فشار سیالات اقدام به هدایت سیال اضافه به بیرون از سیستم ها را بر عهده بگیرد. نکته بسیار مهم و قابل تأملی که در مورد این دستگاه وجود دارد و باید پیش از به‌کارگیری، آن را مورد توجه قرار داد، آن است که شیر اطمینان توانایی تحلیل فشار و یا کنترل آن را در درون سیستم ندارد. بلکه تنها قابلیت آنکه بسیار هم مهم و حیاتی است آن است که با بالا رفتن فشار در سیستم شیر وارد عمل می شود. به این صورت که شیر باز می شود تا سیال فشار بالا از یک سمت دستگاه به خارج هدایت شود. لازم به ذکر است که بعد از اینکه فشار از روی سیستم و سیال درون آن برداشته شود شیر بسته می شود.

در نظر داشته باشید که این دستگاه به طور معمول با نیرویی مجزا و جداگانه فعال نمی شود. بلکه از نیروی تولید شده و منفعلی بهره می گیرد که در پروسه فشار سیال جهت راه اندازی سیستم مورد استفاده قرار می گیرد. شیر اطمینان زمانی مهم و حیاتی تلقی می شود که بتواند در شرایط مختلف بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارد. علل خصوص در زمانی که منبع تغذیه یا همان نیروی اولیه سیستم قطع شود و امکان کنترل سیستم وجود نداشته باشد. به همین دلیل شیر اطمینان عمدتاً با نیروی جداگانه کار نمی‌کند و از نیروی منفعل فرآیند فشار سیال برای به کار انداختن شیر استفاده می‌ کند.

taminvalve articles شیر اطمینان

اهمیت و مزایای استفاده از این قطعه

با توجه به مطالب ذکر شده در متن فوق به طور قطع از اهمیت شیر اطمینان آگاه شده اید. همچنین می دانید که این دستگاه به کمک آزاد کردن قسمتی از مایع درون سیستم عملیات، ایمن سازی در سیستم را انجام می دهد. زمانی که از ایمن سازی سخن می گوییم منظور امنیت جان پرسنل و افرادی است که در جوار سیستم های مختلف مشغول به کار هستند. همچنین منظور امنیت و سلامت تجهیزات و دستگاه های صنعتی است که بعضاً با هزینه های بسیار بالا خریداری شده اند.

اجزای تشکیل دهنده شیر اطمینان

شیر اطمینان دارای بخش ها و اجزاء مختلفی است که این قطعه اساسی و حیاتی را تشکیل می دهند، عبارت‌اند از:

شیر اطمینان چیست؟

  • آب‌بند
  • فنر
  • درپوش
  • کلاهک
  • فنر خروجی
  • فلنج ورودی
  • بدنه
  • تنظیم کننده فنر
  • دیسک

سخن پایانی

شیر اطمینان که در بالا از مزیا و اهمیت آن گفتیم را می توانید در تمامی سیستم های تحت فشار، از جمله سیستم های خانگی و بسیار ساده و همچنین سیستم های پیچیده صنعتی نصب و راه اندازی کرد. مدل های مختلفی از این دستگاه در بازار وجود دارند. بنابراین می توان به راحتی مدل مورد نیاز و متناسب با سیستم مربوطه را تهیه و مورد استفاده قرار داد.

برای آگاهی از مجموعه مقالات و دیگر مطالب خواندنی و آموزشی شرکت تامین ولو، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!