انواع مهره صنعتی

انواع مهره صنعتی


امروزه یکی از مهمترین تجهیزات در صنایع مهره ها هستند. مهره یکی از تجهیزات جدا نشدنی در تمامی صنایع می‌باشد. این محصول که به Nut نیز معروف است یک قطعه اغلب دایره ای و یا چند ضلعی می باشد که مرکز ثقل آن سوراخ کاری و رزوه شده است. ماهیت اصلی مهره ها بدین گونه است که به محکم نمودن پیچ های آهنی و بستن آن کمک خواهند کرد. رزوه مهره با رزوه پیچ، همچنین جنس مهره با جنس پیچ باید دارای تناسب باشند. شرکت تامین ولو شما را به مطالعه ی ادامه ی این مطلب دعوت می نماید.

فهرست مطالب

انواع مهره صنعتیtaminvalve articles مهره صنعتی index

مهره شش‌ گوش

مهره ‌شش‌ گوش (Hex Nut) یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین مهره‌ ها می باشد که دارای شش ‌گوش است. یکی از انواع مهره های شش گوش دارای ارتفاع کمتری هستند و اصطلاحا باریک ترند که به آنها Jam گفته می شود.

مهره چهارگوش

مهره چهار گوش و یا مهره مربعى (Square Nut) دارای چهارگوش است که فرآیند ساخت آن به نسبت آسان تر از انواع دیگر مهره ها می باشد. این مهره ها در گذشته معروفیت بیشتری داشتند.

مهره سر بسته یا گنبدی

مهره سربسته (Cap Nut) همانطور که از نامش پیداست یک سر آن به شکل گنبد بوده و بسته می باشد. به دلیل شکل ظاهری این مهره و زیبایی و محافظت آن، در صنعت دوچرخه و موتور سازی پر کاربرد است و در مواقعى استفاده مى شود كه نياز باشد مهره تا حد معينى بسته شود. یکی از انواع مهره های سربسته Acorn می باشد که قسمت گنبدی شکل آن به صورت نوك تيز ساخته مى شود.

taminvalve articles مهره صنعتی

مهره کاسه نمدی یا مهره قفلی

یکی از انواع مهره هاى شش گوش مهره های کاسه نمدی (Hex Nylon Insert Lock) هستند که داراى يك رینگ پلاستيكی یا تفلونی درون خود می باشند که باعث می شود از باز شدن و ارتعاش جلوگیری کند. مهره های کاسه نمدی یک بار مصرف بوده و پس از استفاده کارایی اولیه را ندارند. این مهره ها را از سایز 3 تا 14 میلی متر و از جنس استنلس استیل و یا به صورت گالوانیزه شده تولید می کنند.

مهره فلنجى یا واشر دار

مهره واشردار (Flange Nut) در زیر خود دارای یک قطعه واشری شکل است که باعث می شود پس از بسته شدن با هرگونه ارتعاش و یا تنشی دچار مشکل نشود. همچنین ممکن است شیارهایی روی سطح واشر این مهره ها وجود داشته باشد. انواع مهره واشردار بر حسب نوع آبکاری:

  • مهره واشردار گالوانیزه سرد و گرم
  • مهره واشردار داکرومات
  • مهره واشردار فسفاته

مهره چشمى

این مهره در بالای خود دارای یک حلقه می باشد که از آن اغلب برای جابجایی استفاده می کنند.

مهره ریلی

این مهره براى كار در شيارها مناسب است. با استفاده از آن مى توان به راحتى يك حالت گيره مانند در فضاهاى محدود ايجاد كرد. این مهره ها یکی از انواع مهره های تی می باشند.

مهره خاردار

مهره خاردار که به مهره چوب (به دلیل کاربرد گسترده آن در صنعت چوب) هم معروف است یه سطح مانند واشر در یک طرف خود دارد. این سطح، خود دارای خار هایی می باشد که لبه‌ های آن به صورت سه یا چهار پر و به شکل گل میخ برگشته است که درون سطح فرو می‌ رود.

مهره خروسکى یا بالدار

مهره خروسکی (Wing Nut) دارای دو برآمدگی بر روی سطح خود می باشد که به آنها بازو نیز گفته می شود. این بازوها باز و بسته کردن با دست را آسان می کنند. معمولا این مهره ها را از جنس کربن استیل و یا استنلس استیل تولید می کنند و در صورت نیاز آنها را به صورت گالوانیزه و یا داکرومات آبکاری می کنند.

یکی از انواع مهره خروسکی، مهره خروسکی بولت یا مهره خروسکی بتن می باشد. از این مهره با جنس چدن داکتیل (چدن نشکن) که مقاومت بالایی نیز دارد برای اتصال پشت بند با واشر سولجر استفاده می شود.

مهره چاكنت

مهره چاكنت مهره ای است که داخل آن رزوه شده و در سطح بیرونی خود دارای چند تورفتگی یا شیار می باشد و این مهره در قسمت بالایی حالت مخروطی شکلی دارا می باشد، عموما از این مهره به عنوان نگه دارنده استفاده می شود که باعث قفل شدن بهتر مهره شده و از باز شدن آن در مکان های دارای ارتعاش و تنش بالا جلوگیری می کند. این مهره ها در جنس های فولادی و استنلس استیل موجود می باشند.
از کاربردهای مهم این نوع مهره ها برای اتصال بلبرینگ ها و محکم کاری آن می باشد. در بلبرینگ هایی که دارای سوراخ مخروطی (کونیک دار) می باشند، یک مهره چاکنت قرار گرفته می شود باعث محکم شدن اتصال آن می شود. کاربری دیگر آن در شرایطی که ارتعاشات تجهیزات بالا می باشد و باعث شل شدن پیچ ها و اتصالات شده در این شرایط نیز استفاده از مهره چاکنت بسیار کاربردی می باشد.

مهره چاكدار

بر روی مهره چاكدار برآمدگی هایی وجود دارد که باعث می شود مهره در پيچ قفل شود، که این امر سبب جلوگیری از باز شدن آن می شود. اين مهره در دو نوع Slotted و Castle ساخته مى شود که در شکل های زیر می توانید تفاوت های آنها را مشاهده کنید. عکس زیر مربوط به مهره چاکدار castle می باشد.

مهره جوشی

مهره جوشی (Welded Nut) در یک سمت خود دارای سه برآمدگی است. به کمک این زائده ها مهره به محل مورد نظر جوش داده می شود. این محصول در دو نوع شش گوش و چهارگوش و به صورت سیاه و یا گالوانیزه تولید می شوند.

مهره عريض شش پر

این محصول، مهره اى است كه مى تواند به عنوان يك اتصال دهنده دو قطعه را به هم وصل کند.

مهره اسپیسر

این مهره یکی از انواع این مهره ها می باشد که يك سر آن به نرگى و سر ديگر آن به مادگى وصل می شود. از این مهره در مکان هایی که نیاز به فاصله است، استفاده می کنند. عکس زیر مربوط به مهره عریض شش پر می باشد.

مهره تى (Tee Nuts)

این محصول که به دو نوع چکشی و تخت تقسیم می شود، برای قرار دادن در قطعات شیاردار کاربرد دارد.

مهره پرچی

از مهره پرچ برای ایجاد اتصال رزوه ای روی ورق های فولادی به منظور نصب قطعه ای دیگر استفاده می شود. امکان نصب روی ورق های فلزی و پلاستیک های صنعتی و عدم نیاز به پرداخت کاری سطح از جمله مزایای این مهره ها می باشد. این مهره ها به سطح کار آسیبی وارد نمی کنند.

مهره خود قفل شونده

مهره خود قفل شونده (Lock Nut) برای جلوگیری از باز شدن مهره ها در اثر نیرو های مختلف از مهره های خود قفل شونده یا قفل کن استفاده می کنند. این مهره ها با روش های متفاوت و همچنین استحکام بیشتری به قطعه وصل می شوند.

taminvalve articles مهره صنعتی 5

مشخصات فنی انواع مهره

مهره ها نیز مانند دی تجهیزات مورد نیاز در صنعت از استاندارد هایی برای ساخت پیروی می کنند که اغلب استانداردی جهانی هستند. از جمله این استانداردها، استاندارد DIN آلمان، استاندارد ASME و ASTM آمریکا می‌باشد. در زیر به استاندارد های مورد استفاده در تولید انواع مهره در کشور اشاره شده است.

مشخصات فنی انواع مهره
مهره شش گوش DIN934 – DIN439 – DIN555
مهره شش گوش گل بزرگ DIN6915
مهره فلنجی DIN6918
مهره خروسکی DIN315
مهره چهارگوش DIN557 – DIN798
مهره چشمی (مهره قلاب) DIN582
مهره گنبدی (سربسته) DIN986 – DIN917 – DIN1587
مهره جوش DIN928 – DIN 929
مهره تاجدار (چاکدار) DIN935 – DIN937
مهره قفلی DIN980
مهره کاسه نمدی DIN985
مهره چاکنت DIN981 – DIN5406
مهره استاد بولت ASTMA194 (HM2-H2-MG48-8) – ASMEEB18.2.2 – ASMEB18.1.1 – ASTM1293 – ASTMF436

برای آگاهی از مجموعه مقالات و دیگر مطالب خواندنی و آموزشی شرکت تامین ولو، اینجا کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!